Description for CNC Spring Coiling Machine Manufacturer RNJ-8212:
The Multiple axis CNC spring machine can be produced (0.2-20.0mm wire diameter).
Technical Parameter:
CNC Spring Coiling Machine Manufacturer RNJ-8212| Wire diameter of coiled material | 0.2-1.2mm |
| Max Max outer diameter of coiled spring | Ф25mm |
| Speed | Max 560pcs/min |
| Wire feed instruction value | ±0.01-±9999.99 |
| Cam instruction value | ±0.1-±359.9° |
| Wire feed servo power | 1.2kW |
| Cam servo motor | 1.0kW |
| Power supply | 220V ± 10%V5Hz |
| Size | 1000×1000×1600mm |
| Weight | 400kg |
Advantages for CNC Spring Coiling Machine Manufacturer RNJ-8212
| Device Function | - The servo motor controls the spring coiling, the spring pitch, the feeding angle, etc. separately.
- With G code programming, the control form is more flexible.
- It can flexibly control the spiral angle of the end ring and the pitch of the middle part, and can control the height on the spring.
- Automatically connect the spring manipulator to catch the spring when retracting and move to the next station.
- The winding process is fully automatic.
- The reducer uses servo-specific reducer, which has large torque, high transmission efficiency, no oiling and no maintenance for life.
|
|---|
| Mainly used in | Railway, engineering machinery and other fields |
|---|
| Our advantages | - Use servo control system with very high quality components.
- Custom-made is available to meet your detailed requirement.
- We are able to provide whole production line, including molds and technical support.
|
|---|