Description for CNC Spring Coiling Machine Manufacturer RNJ-8320:
The Multiple axis CNC spring machine can be produced (0.2-20.0mm wire diameter).
Technical Parameter:
| Wire diameter of coiled material | 0.4-2.0mm |
| Max Max outer diameter of coiled spring | Ф60mm |
| Speed | Max 250pcs/min |
| Wire feed instruction value | ±0.01-±9999.99 |
| Cam instruction value | ±0.1-±359.9° |
| Wire feed servo power | 2.9kW |
| Cam servo motor | 2.90kW |
| Pitch axis servo power (1) | 0.40kW |
| Power supply | 220V ± 10%V5Hz |
| Size | 1000×1000×1600mm |
| Weight | 400kg |
Advantages & operation processes CNC Spring Making Machine RNJ-8320
Advanced servo-controlled spring manufacturing solution with automated workflow and custom configuration options
| Device Function |
|
|---|---|
| Mainly used in | Railway, engineering machinery and other fields |
| Our advantages |
|







