Description for CNC Spring Coiling Machine Manufacturer RNJ-8330:
The Multiple axis CNC spring machine can be produced (0.2-20.0mm wire diameter).
Technical Parameter:
| Wire diameter of coiled material | 1.0-3.0mm |
| Max Max outer diameter of coiled spring | Ф80mm |
| Speed | Max 300pcs/min |
| Wire feed instruction value | ±0.01-±9999.99 |
| Cam instruction value | ±0.1-±359.9° |
| Cam servo motor | 4.5kW |
| Wire feed servo power | 4.5kW |
| Pitch axis servo power (1) | 0.40kW |
| Power supply | 380V ± 10%V5Hz |
| Size | 900×1000×1600мм |
| Weight | 800kg |
Advantages & operation processes CNC Spring Coiling Machine Manufacturer RNJ-8330
Advanced servo-controlled spring manufacturing solution with automated workflow and custom configuration options
| Device Function |
|
|---|---|
| Mainly used in | Railway, engineering machinery and other fields |
| Our advantages |
|







