Description for CNC Spring Coiling Machine Manufacturer RNJ-8508:
The Multiple axis CNC spring machine can be produced (0.2-20.0mm wire diameter).
Technical Parameter:
| Wire diameter of coiled material | 0.15-0.8mm |
| Max Max outer diameter of coiled spring | Ф20mm |
| Speed | Max 560pcs/min |
| Wire feed instruction value | ±0.01-±9999.99 |
| Cam instruction value | ±0.1-±359.9° |
| Wire feed servo power | 0.75kW |
| Cam servo motor | 0.40kW |
| Cutter servo motor (1) | 0.40kW |
| Мощност на сервомотор 2 за рязане | 0.40kW |
| Pitch axis servo power (1) | 0.40kW |
| Power supply | 220V ± 10%V5Hz |
| Size | 1050×950×1600mm |
| Weight | 400kg |
Advantages & operation processes CNC Spring Making Machine RNJ-8508
Advanced servo-controlled spring manufacturing solution with automated workflow and custom configuration options
| Device Function |
|
|---|---|
| Mainly used in | Railway, engineering machinery and other fields |
| Our advantages |
|







