Description for CNC Spring Camless Machine RNJ-12100
The Multiple axis CNC spring machine can be produced (0.2-20.0mm wire diameter). The camless wire spring machine adopts a unique camless and rocker less design, which is independently controlled by multiple sets of servo motors,and each station has a separate servo drive.
The crimping function has a detachable installation function, which has a faster processing speed for corner processing and arc bending. wire transfer system solves the fact that the entire wire feed of the spring machine can be rotated 360 degrees in the forward and reverse directions during the wire feed process. Achieve Multiple angle forming and cutting, etc., in order to facilitate the completion of the various types of spring samples and production you require.
Technical Parameter:
| Wire diameter of coiled material | 5.0-10.0mm |
| Wire feed instruction value | ±0.001+9999.99 |
| Max Wire Feed Speed | 80m/min |
| Max Wire Feed length | Infinite length |
| Axis number | 12 axis |
| Total output power of servo motor | 67.7KW |
| Input voltage | 380V |
| Program data storage | Over 2000 pcs. |
| Size | 2500×3100×2500mm |
| Weight | 7000kg |
Advantages & operation processes CNC Spring Making Machine RNJ-12100
Advanced servo-controlled spring manufacturing solution with automated workflow and custom configuration options
| Device Function |
|
|---|---|
| Mainly used in | Railway, engineering machinery and other fields |
| Our advantages |
|


















