Description for CNC Spring Coiling Machine ManufacturerRNJ-8630:
The Multiple axis CNC spring machine can be produced (0.2-20.0mm wire diameter).
Technical Parameter:
| Wire diameter of coiled material | 1.0-3.0mm |
| Max Max outer diameter of coiled spring | Ф50mm |
| Number of axles | 6 axles |
| Speed | Max 230pcs/min |
| Wire feed instruction value | ±0.01-±9999.99 |
| Cam instruction value | ±0.1-±359.9° |
| Cam servo motor | 4.5kW |
| Outside diameter servo power (1) | 0.75kW |
| Outside diameter servo power (2) | 0.75kW |
| Cutter servo power (1) | 1.2kW |
| Cutter servo power (2) | 1.2kW |
| Pitch axis servo power (1) | 0.40kW |
| Power supply | 380V ± 10%V5Hz |
| Size | 1500×1000×1800mm |
| Weight | 500kg |
Advantages & operation processes CNC Spring Making Machine RNJ-8630
Advanced servo-controlled spring manufacturing solution with automated workflow and custom configuration options
| Device Function |
|
|---|---|
| Mainly used in | Railway, engineering machinery and other fields |
| Our advantages |
|







