Description for CNC Spring Coiling Machine Manufacturer RNJ-8645:
The Multiple axis CNC spring machine can be produced (0.2-20.0mm wire diameter).
Technical Parameter:
| Wire diameter of coiled material | 1.5-4.5mm |
| Max Max outer diameter of coiled spring | Max Ф65mm |
| Number of axles | 6 axles |
| Speed | Max 180pcs/min |
| Wire feed instruction value | ±0.01-±9999.99 |
| Cam instruction value | ±0.1-±359.9° |
| Wire feed servo power | 5.5kW |
| Outside diameter servo power (1) | 1.5kW |
| Outside diameter servo power (2) | 1.5kW |
| Cutter servo power (1) | 1.2kW |
| Cutter servo power (2) | 1.2kW |
| Pitch axis servo power | 0.75kW |
| Power supply | 380V ± 10%V5Hz |
| Size | 1700×1900×1200мм |
| Weight | 1400kg |
Advantages & operation processes CNC Spring Making Machine RNJ-8645
Advanced servo-controlled spring manufacturing solution with automated workflow and custom configuration options
| Device Function |
|
|---|---|
| Mainly used in | Railway, engineering machinery and other fields |
| Our advantages |
|







