Description for CNC Spring Making Machine RNJ-8350
The Multiple axis CNC spring machine can be produced (0.2-20.0mm wire diameter).
The crimping function has a detachable installation function, which has a faster processing speed for corner processing and arc bending. wire transfer system solves the fact that the entire wire feed of the spring machine can be rotated 360 degrees in the forward and reverse directions during the wire feed process. Achieve Multiple angle forming and cutting, etc., in order to facilitate the completion of the various types of spring samples and production you require.
Technical Parameter:
| Wire diameter of coiled material | 1.0-5.0mm |
| Max outer diameter of coiled spring | Ф135 mm |
| Wire feed instruction value | ±0.01+9999.99 |
| Cam instruction value | ±0.1°-±359.9° |
| Max Wire Feed Speed | 0~70m/min |
| Cam rotation speed | 1~60RPM |
| Max Wire Feed length | Infinite length |
| Number of axis | axis |
| Wire feed servo power | 7.0KW |
| Wire feed servo power | 7.0KW |
| Input voltage | 380V |
| Program data storage | Over 2000 pcs. |
| Size | 1900×1400×2200mm |
| Weight | 1950 кг |
Advantages & operation processes CNC Spring Making Machine RNJ-8350
Advanced servo-controlled spring manufacturing solution with automated workflow and custom configuration options
| Device Function |
|
|---|---|
| Mainly used in | Railway, engineering machinery and other fields |
| Our advantages |
|

















